2026 թվականի մայիսի 23-24-ը Ամերիկյան համալսարանի Իրավագիտության մագիստրոսական ծրագրի՝ Վեճերի այլընտրանքային լուծման կլինիկայի կողմից կազմակերպվել է 12-րդ ամենամյա մոդելային արբիտրաժային մրցույթը, որին մասնակցել են Հայաստանի տարբեր բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 10 թիմեր։
Հայաստանի արբիտրների ասոցիացիան կարևորում է նման նախաձեռնությունները՝ որպես արբիտրաժի մշակույթի զարգացման, երիտասարդ իրավաբանների գործնական հմտությունների ամրապնդման և վեճերի այլընտրանքային լուծման ոլորտում մասնագիտական հետաքրքրության խթանման հարթակ։
Մրցույթի տարբեր փուլերում՝ նախնական փուլերից մինչև կիսաեզրափակիչ և եզրափակիչ, որպես արբիտրաժային տրիբունալների անդամներ ներգրավված են եղել նաև Հայաստանի արբիտրների ասոցիացիայի անդամները՝ իրենց մասնագիտական փորձառությամբ աջակցելով մասնակիցների աշխատանքների գնահատմանը և մրցույթի որակյալ անցկացմանը։
Ասոցիացիան շնորհավորում է կազմակերպիչներին, մասնակից թիմերին և հաղթողներին՝ մաղթելով շարունակական հաջողություններ արբիտրաժի և վեճերի այլընտրանքային լուծման ոլորտում։

23-24 мая 2026 года Клиника альтернативного разрешения споров магистерской программы по праву Американского университета Армении организовала 12-й ежегодный учебный арбитражный конкурс, в котором приняли участие 10 команд из различных высших учебных заведений и организаций Армении.
Армянская ассоциация арбитров придает важное значение подобным инициативам, направленным на развитие арбитражной культуры, укрепление практических навыков молодых юристов и повышение интереса к сфере альтернативного разрешения споров.
На различных этапах конкурса — от предварительных раундов до полуфинала и финала — члены Армянской ассоциации арбитров приняли участие в качестве членов арбитражных трибуналов. Благодаря своему профессиональному опыту и вовлеченности они внесли вклад в оценку выступлений команд и успешное проведение конкурса.
Ассоциация поздравляет организаторов, команды-участницы и победителей конкурса, желая им дальнейших успехов в сфере арбитража и альтернативного разрешения споров.