2026 թվականի մայիսի 23-24-ը Ամերիկյան համալսարանի Իրավագիտության մագիստրոսական ծրագրի՝ Վեճերի այլընտրանքային լուծման կլինիկայի կողմից կազմակերպվել է 12-րդ ամենամյա մոդելային արբիտրաժային մրցույթը, որին մասնակցել են Հայաստանի տարբեր բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 10 թիմեր։
Հայաստանի արբիտրների ասոցիացիան կարևորում է նման նախաձեռնությունները՝ որպես արբիտրաժի մշակույթի զարգացման, երիտասարդ իրավաբանների գործնական հմտությունների ամրապնդման և վեճերի այլընտրանքային լուծման ոլորտում մասնագիտական հետաքրքրության խթանման հարթակ։
Մրցույթի տարբեր փուլերում՝ նախնական փուլերից մինչև կիսաեզրափակիչ և եզրափակիչ, որպես արբիտրաժային տրիբունալների անդամներ ներգրավված են եղել նաև Հայաստանի արբիտրների ասոցիացիայի անդամները՝ իրենց մասնագիտական փորձառությամբ աջակցելով մասնակիցների աշխատանքների գնահատմանը և մրցույթի որակյալ անցկացմանը։
Ասոցիացիան շնորհավորում է կազմակերպիչներին, մասնակից թիմերին և հաղթողներին՝ մաղթելով շարունակական հաջողություններ արբիտրաժի և վեճերի այլընտրանքային լուծման ոլորտում։

On May 23-24, 2026, the LL.M. Program’s Alternative Dispute Resolution Clinic at the American University of Armenia organized its 12th Annual Mock Arbitration Competition, bringing together 10 teams from various universities and institutions in Armenia.
The Armenian Arbitrators Association highly values initiatives that contribute to the development of arbitration culture, strengthen practical legal skills among students, and promote interest in alternative dispute resolution.
Members of the Armenian Arbitrators Association participated in the competition as members of arbitral tribunals across different stages of the moot, including the preliminary rounds, semi-finals, and final rounds. Through their professional experience and engagement, they contributed to the assessment of the teams’ performances and to the successful conduct of the competition.
The Association congratulates the organizers, participating teams, and winners, and looks forward to supporting similar initiatives aimed at advancing arbitration and ADR education in Armenia.